Stav lesa 10 let po Kyrillu

Ve čtvrtek 19. října 2017 se po jednání republikového výboru a setkání zástupců pobočných spolků skupina více než 60 přihlášených účastníků sešla v rekreačním zařízení Olšina pod gescí Vojenských lesů a statků ČR, s p. Tento nádherný areál se nachází na břehu nejvýše položeného chovného rybníku v České republice, nedaleko přehrady Lipno, Národního parku Šumava, Novohradských hor či Schwarzenberského plavebního kanálu. Po přivítání ředitelem divize VLS Horní Planá, Ing. Petrem Králem, čekal na účastníky odborného semináře pod názvem „Stav lesa 10 let po Kyrillu“ bohatý program, sami posuďte z fotogalerie.

Na úvodu přednáškového bloku Ing. Martin Keltner, předseda pobočného spolku ČLS VLS Horní Planá, přítomné seznámil s organizací semináře. Poté následovali fundované přednášky z řad vybraných předních odborníků z Vojenských lesů a statků ČR, Lesů ČR, Národního parku Šumava či VÚLHM Výzkumné stanici v Opočně. Mezi přednášející nemohl chybět bývalí ředitel divize Ing. Josef Topka nebo náměstek ředitele NP Šumava Ing. Jan Kozel, Ph.D.

Po dopolední části následovala venkovní pochůzka ve Vojenském újezdu Boletice. Poutavým a zasvěceným výkladem ji provázel Ing. Petr Král a Ing. Jiří Flíček. Na jednotlivých zastávkách přispěli svým výkladem a zkušenostmi i bývalí zaměstnanci lesní správy. Na řadu přišel také sportovně-kulturní zážitek v podobě výstupu na dřevěnou rozhlednu Knížecí stolec, otevřenou v roce 2012, nacházející se na stejnojmenné hoře vysoké 1236 m.

Celkem během orkánu Kyrill, největší větrné katastrofy za více než 100 let, padlo 680 tis. m3 dříví a vznikla redukovaná holina cca 800 ha. Ukázky byly zaměřeny na zalesněné holiny vzniklých po orkánu, jež v současné době tyto kultury přecházejí do fáze zajištěnosti. Seminář úspěšně zhodnotil jejich stav a shrnul cenné zkušenosti místních lesníků se zdoláváním následků této živelné katastrofy. Závěrem lze říci, že zdejší lesní hospodáři udělali maximum pro zachování přírodních hodnot Šumavy i pro další generace.

Silvarium - lesnické zprávy

Select Preferred Language

Nejbližší akce

Informace o plánovaných akcích se zde objeví v nejbližších dnech

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2021    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno